Resultat 2013

RESULTAT 2013

BIS

1. Gordon Setter

48 Vidjoels Matt Le Blanc S68775/2006 SB FÖDD 2006-11-19,

E. EUW-06 Dunbarkn's Moondance , U. Vidjoels Lutricia Mc Neal

Uppf Joelsson Margret, Joelsson Tage, Lessebo , Ägare Nilsson Tanja, Genarp

2. Dvärgschnauzer

96 Pepalfa's Fe-Finn SE23582/2012 S FÖDD 2012-03-06,

E. FI UCH NORD UCH NORD V-11 NORD JV-11 SE V-11 NO V-11 Pepalfa's Yum-Yum ,

U. JWW-10 SE UCH DK UCH Pepalfa's O-Octavia ,

Uppf Nydén Gunilla, Nydén Bengt, Hällingsjö , Ägare Nilsson Susanne, Arlöv

3. Siberian Husky

250 Bedarra No Snow No Go SE39020/2011 FÖDD 2011-05-15,

E. NO V-10 NO UCH Foxfire Tuxedo Junction , U. DK UCH NO UCH Bedarra Sinafae Hun'Ett ,

Uppf Peiponen Marjut, Heinämäki Jouni, Hedekas , Ägare Persson Ward Shahkaela, Ystad

4. Beagle

261 Dynamic Flyer's Posh Thomas SE51365/2011 FÖDD 2009-08-14,

E. DK UCH Dynamic Flyer's Silent Night Wind , U. DK UCH Free Stride's Bright Eyes ,

Uppf Elmkjaer Mette & Lars, Danmark , Ägare Christtreu Henrik, Veberöd

 

 

BIS VALP

1. Tax, strävhårig normalstor

45 Biwas Xiro SE29985/2013 Strävhårig N VF FÖDD 2013-04-21,

E. SE VCH SE U(DV)CH FI UCH SE J(D)CH Vilgs C O Poppe , U. SE U(DV)CH Biwas Effy ,

Uppf Wanhainen Birgitta, Tranås , Ägare Lennartsson Ann-Katrin, Höör

2. Pudel, dvärg

210 Equerry´s Time Killer oreg. FÖDD 2013-03-17, Ägare Ekblad Louise, Svedala

3. Jack Russel Terrier

167 Iona Heaven Can Wait SE44457/2013 FÖDD 2013-03-30,

E. AU CH Baylock Heart Of Fire , U. Iona Cyclone Illustrious Image ,

Uppf F Ferguson, Australien , Ägare Lundqvist Ingrid, Ystad

4. American Aktia

231 Cannonbar Swedish House Mafia SE40346/2013 FÖDD 2013-01-10,

E. IE CH US CH Hoka-Hey's The Power And The Glory , U. Stecal's Atomic Ice Queen At Melodo ,

Uppf Craig Bannon & Niamh Carroll, Irland , Ägare Sandh Susanne, Sjöbo

 

 

BIS VETERAN

1. Bearded Collie

8 DK UCH SE UCH Bonny And Clyde's Twice As Nice S46723/2003 S FÖDD 2002-11-10,

E. PL CH Papaws Yankee Doodle , U. Bonny And Clyde's Diadem Durcy ,

Uppf Sander Silke, 06507 Gerurode Tys , Ägare Dahl Inger, Allerum

2. Shih Tzu

223 DK UCH SE UCH Such Aksu Paint-Bold S61570/2004 FÖDD 2004-08-29,

E. Santosha Midnight Caller , U. Aksu Run To Me ,

Uppf Edring Sandberg Anita, Skivarp , Ägare Larsson Gertrud, Staffanstorp

3. Shetland Sheepdog.

30 Shimrökens Blue Bonnet S50596/2004 BLM FÖDD 2004-07-08,

E. SE UCH FI UCH Amethrickeh In Ash , U. Shimrökens Good Gooly Miss Molly ,

Uppf Nordh Christel, Svedala , Ägare Nord Christel, Svedala

4. Airedalterrier

160 SE UCH Lille von Der Schwarzen Kuhle S51657/2004 FÖDD 2003-11-27,

E. VDH CH Felix Vom Michelbach , U. Frenzi von Der Schwarzen Kuhle ,

Uppf Puls Juergen, Tyskland , Ägare .

 

ÖPPEN KLASS

GR 1

1. 43 Frostflake's Kasmir SE22533/2012 Långhårig FÖDD 2012-02-19,

E. SL CH EUW-10 Juan Of Skah Dakota , U. SE UCH Frostflake's Grace Kelly ,

Uppf Delér Lena, Hörby , Ägare Olsson Jenny, Genarp

GR 2

1. 96 Pepalfa's Fe-Finn SE23582/2012 S FÖDD 2012-03-06,

E. FI UCH NORD UCH NORD V-11 NORD JV-11 SE V-11 NO V-11 Pepalfa's Yum-Yum , U. JWW-10 SE UCH DK UCH Pepalfa's O-Octavia ,

Uppf Nydén Gunilla, Nydén Bengt, Hällingsjö , Ägare Nilsson Susanne, Arlöv

GR 3

1. 177 Mellanmöllan Delicious Nougat S65009/2006 FÖDD 2006-10-23,

E. KBH V-06 SE UCH DK UCH Snedronningen's Take That , U. SE V-02 NORD UCH Mellanmöllan Tia Maria ,

Uppf Nilsson Annika, Nilsson Lars, Blentarp , Ägare Ekstrand Kristina, Malmö

GR 4

1. 44 Heesa Meesas Melrós Frá Milky Way SE22329/2012 Korthårig K M M FÖDD 2012-03-19,

E. Arn Av Lindehoel , U. Heesa Meesas Gamma Frá Stepp Stone ,

Uppf Wikstrand Veronica, Kareby , Ägare Lubera Magdalena, Ängelholm

GR 5

1. 250 Bedarra No Snow No Go SE39020/2011 FÖDD 2011-05-15,

E. NO V-10 NO UCH Foxfire Tuxedo Junction , U. DK UCH NO UCH Bedarra Sinafae Hun'Ett ,

Uppf Peiponen Marjut, Heinämäki Jouni, Hedekas , Ägare Persson Ward Shahkaela, Ystad

GR 6

1. 261 Dynamic Flyer's Posh Thomas SE51365/2011 FÖDD 2009-08-14,

E. DK UCH Dynamic Flyer's Silent Night Wind , U. DK UCH Free Stride's Bright Eyes ,

Uppf Elmkjaer Mette & Lars, Danmark , Ägare Christtreu Henrik, Veberöd

GR 7

1. 48 Vidjoels Matt Le Blanc S68775/2006 SB FÖDD 2006-11-19,

E. EUW-06 Dunbarkn's Moondance , U. Vidjoels Lutricia Mc Neal ,

Uppf Joelsson Margret, Joelsson Tage, Lessebo , Ägare Nilsson Tanja, Genarp

GR 8

1.293 Oakbeach Isn't She Lovely SE12445/2010 BLR FÖDD 2009-11-30,

E. SE U(U)CH Manaca's Moves Mountains , U. SE U(U)CH Honeywater's Wish Me Luck ,

Uppf Ekstrand Maria, Ekstrand Martin, Löddeköpinge , Ägare Persson Cecilia, Kävlinge

GR 9

1. 222 Yung Lo's Cookie Dough SE57735/2012 FÖDD 2012-09-14,

E. NORD V-05 EUW-06 SE&FI&KBH V-04 NO V-06 FI UCH INT&NORD UCH Fossella Kama Sutra ,

U. SE UCH Ta Maria Chok-O-Licious , Uppf Pålsson Sofi, Pålsson Peter, Tygelsjö , Ägare Isaksson Malin, Tygelsjö

 

 

VALP KLASS

GR 1

1. 39 Hova Bonde's Frank Tripp DK01621/2013 FÖDD 2013-01-17,

E. C.I.B LU CH BE CH NL CH Dragonpatch Big Papa Foster , U. All Trade Undercover ,

Uppf Sacha A Bonde-Henriksen, Dk-6800 Varde , Ägare .

GR 2

1. 97 Bolles Pingu SE29590/2013 SS FÖDD 2013-04-14,

E. Dick Diamond Maly Kavalir , U. Athena ,

Uppf Lundin Kristina, Södra Vi , Ägare Nilsson Malin, Staffanstorp

GR 3

1. 167 Iona Heaven Can Wait SE44457/2013 FÖDD 2013-03-30,

E. AU CH Baylock Heart Of Fire , U. Iona Cyclone Illustrious Image ,

Uppf F Ferguson, Australien , Ägare Lundqvist Ingrid, Ystad

GR 4

1. 45 Biwas Xiro SE29985/2013 Strävhårig N VF FÖDD 2013-04-21,

E. SE VCH SE U(DV)CH FI UCH SE J(D)CH Vilgs C O Poppe , U. SE U(DV)CH Biwas Effy ,

Uppf Wanhainen Birgitta, Tranås , Ägare Lennartsson Ann-Katrin, Höör

GR 5

1. 231 Cannonbar Swedish House Mafia SE40346/2013 FÖDD 2013-01-10,

E. IE CH US CH Hoka-Hey's The Power And The Glory , U. Stecal's Atomic Ice Queen At Melodo ,

Uppf Craig Bannon & Niamh Carroll, Irland , Ägare Sandh Susanne, Sjöbo

GR 6

1. 260 Top Attraction's Good As Gold SE23560/2013 FÖDD 2013-03-27,

E. C.I.E DK UCH Dynamic Flyer's Posh Teddy , U. Top Attraction's Tambora Flame ,

Uppf Edvardsson Christa, Dalby , Ägare Wikander Ann-Christin, Södra Sandby

GR 7

1. 51 Call Me Silver Hunt's Just Weimaran SE45895/2013 Korthårig FÖDD 2013-04-17,

E. Bromhund Sensation At Greynie , U. Iron Etna Imperium Star ,

Uppf Majewska-Czerny Justyna, Polen , Ägare Ellström Kristina, Klågerup

GR 8

1. 275 Bright Dream's The Black Pearl SE15085/2013 S FÖDD 2013-01-08,

E. Bright Dream's Magic Mystery Tour , U. Bright Dream's Ballerina Girl ,

Uppf Mälberg Ann-Christin, Ystad , Ägare .

GR 9

1. 210 Equerry´s Time Killer oreg. FÖDD 2013-03-17, Ägare Ekblad Louise, Svedala

GR 10

1. 229 Brightness As Good As New SE20256/2013 FÖDD 2013-03-03,

E. CH VDH CH INT UCH AT CH DE CH Jolly-Boy von Wilar , U. Scintillas Sweet Ariel ,

Uppf Åhlander Ann-Christin, Hörby , Ägare Åhlander Ann-Christin, Hörby

 

VEBERÖDS VACKRASTE

1.BEAGLE ÄGARE: HEIDI CHRISTTREU

2.CHOW CHOW ÄGARE: ANN MÅRTENSSON

3.ENGELSK BULLDOG ÄGARE: JAMIE SANDH

 

 

BARN MED HUND 6-10 ÅR

1.SHAPENDOES CHIA HANDLER: THINDRA

2.AIREDALE TERRIER THELMA HANDLER: LUDVIG

3.JACK RUSSEL BLIXTEN HANDLER: TOBIAS

4.MOPS STURE HANDLER: MAX

 

 

BARN MED HUND 11-16 ÅR

1.PONDENGO PORTUGIS KIARA HANDLER: JAMIE SANDH

2.ROTTWEILER HEMI HANDLER: DENIZE

3.STORPUDEL KAJSA HANDLER: ELIN

4.GOLDEN RETRIEVER TILDA HANDLER: EMELIE

 

 

 

Vi tackar alla våra sponsorer och utställare för en trevlig och uppskattad utställning.

 

Sponsorer

 

Actera

 

Biodistra

 

Dalby Djurshop

 

Djurshopen Veberöd

 

Engelsons

 

Eukanuba

 

ICA Veberöd

 

Godisgränden

 

Katarina Holst

 

Köttgrossisten

 

Livsgjuteriet

 

Bengt Lövander

 

Maglarpsbullen

 

Medicinsk Fotvård

 

Mocolony

 

Moniquiqs

 

Nilssons blommor

 

Niroma

 

PN-konsult

 

Premiemax

 

Raiikas Hundhalsband

 

SF Reklam

 

Söderslätts Media

 

Veberöds Färg

 

Veberöds Hälsobutik

 

Veterinärgruppen