Klubben/ Kontakt

Veberöds brukshundklubb är belägen på Idala området i Veberöd. Här huserar vi över klubbstuga samt en inhängnad appellplan på 1,5 ha. Vi har även en inhängnad agilitybana. KLubben ligger i natursköna område med promenadstråk över ängarna, samt om man vill så är det bara att promenera rakt ut i skogen.

 

Vi är cirka 350 medlemmar och tränar allt inom bruks och lydnad samt agility och rallylydnad. Hos oss är alla välkomna oavsett vad för slags hund man har och vilka egna erfarenheter man har. Det finns plats för nybörjare och proffs. Ung som gammal.

 

Sedan 1/6-2018 har vi inte längre någon kanslist på plats i klubbhuset. Vi har istället övergått till att samarbeta med studiefrämjandet. Vi kommer att informera på hemsida löpande efterhand som samarbetet utvecklas.

 

Givetvis så kommer det alltid att finnas frågor och dessa skall vi i vanlig ordning besvara efter bästa förmåga. Nedan finns ett antal kontaktperson för olika typer av kurser, som Ni kan höra av Er till när Ni har frågor om allt mellan himmel och jord. Kontaktlistan är indelad i de olika hundgrenar som finns tillgängliga inom Veberöds Brukshundklubb. Hittar Ni inte vad Ni söker så skicka ett mejl till ordforande@vbkhund.se.

 

FunktionNamnMejl
Agility
Ida Queckfeldt
agility@vbkhund.se
Brukslydnad
Fredrik Lövgrenfredrik@hoffe.eu
FM/Patrullhund
Patrik Andersson
tjh@vbkhund.se
Lydnad nivå I
Marianne Söderberg
marianne@veberod.com
Lydnad nivå II
Marianne Söderberg
marianne@veberod.com
MH/Mentalitet
Patrik Andersson
mental@vbkhund.se
Rallylydnad
Malin Ivarsson
malin@hoffe.eu
Resursperson/Problemhundar
Kenneth Johansson
dogpro@telia.com
Räddningshund
Susanne Helgason
raddning@vbkhund.se
Specialsök
Fredrik Lövgrenfredrik@hoffe.eu
Spår
Anita Andersson
anita-a@telia.com
Spår
Malin Karlsson
malin.karlsson66@outlook.com
Sök
Inger Jönsson
olga98@telia.com
Tävlingslydnad
Ingrid Ericssontavling@vbkhund.se
Ungdomskurs
Marianne Söderberg
marianne@veberod.com
Valpkurs
Marianne Söderberg
marianne@veberod.com

 

 

 

 

veberodsbk@telia.com

 

Besöksadress

Skogskattsvägen 10

Hitta hit

 

Postadress
Veberöds Brukshundklubb
Box 83
247 26 Veberöd

 

Bankgiro
5765-3891

 

Klubbens Swishnummer - Kafeteria
123 617 82 71

 

Tävlings bankgiro
142-1247

 

Klubbens Swishnummer - Tävlingar
123 435 74 22